Zima bywa wyjątkowo uciążliwa dla kierowców oraz wymagająca dla ich samochodów. Dotkliwie mogliśmy się o tym przekonać w tym roku, gdy śnieg, mróz i marznący deszcz przypomniał nam, jak wygląda prawdziwa zima. Do łask powróciły skrobaczki, odmrażacze czy zimowe płyny do spryskiwaczy. Przypomniały o sobie również problemy techniczne wynikające nie tylko z niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale również z niewłaściwej eksploatacji samochodu.
Podstawowe błędy w użytkowaniu auta zimą
Ciężkie warunki atmosferyczne panujące w sezonie zimowym są wystarczająco wymagające dla naszych samochodów, dlatego nie warto ich dodatkowo obciążać poprzez niewłaściwą eksploatację. Jakie więc są najczęstsze błędy, które popełniają kierowcy zimą?
- Niewłaściwe usuwanie lodu z szyb
Poranne skrobanie szyb – z pewnością każdy kierowca na samo wspomnienie dostaje gęsiej skórki. Spiesząc się do pracy czy na ważne spotkanie, chcemy jak najszybciej pozbyć się z szyb warstwy lodu, często sięgając po to, co mamy pod ręką – płytę CD, kartę płatniczą czy plastikową skrobaczkę. W ten sposób bardzo łatwo możemy uszkodzić powierzchnię szyby. Warto więc w tym celu wykorzystać profesjonalną skrobaczkę z mosiężnym ostrzem bądź odmrażacz do szyb.
- Niepoprawne mycie samochodu
Pielęgnacja auta zimą ma ogromne znaczenie, ponieważ różnego rodzaju zabrudzenia i osady pod wpływem niskich temperatur mogą uszkodzić karoserię samochodu. W szczególności niebezpieczna dla lakieru może być sól drogowa. Właśnie dlatego mycie auta zimą jest nawet ważniejsze niż latem. Należy jednak robić to z głową i myjąc samochód w mroźne dni, zabezpieczać uszczelki oraz zamki przed dostaniem się do nich wody. Dobrym nawykiem jest także wysuszenie auta po myciu.
- Nagrzewanie samochodu podczas odmrażania szyb
Wielu kierowców stosuje praktykę oczyszczania szyb z lodu, wspomagając się silnikiem – nagrzewają auto podczas postoju, aby szybciej rozmrozić szyby, a także w celu nagrzania wnętrza pojazdu. Może to nie tylko osłabić działanie silnika, ale również zwiększyć zużycie paliwa.
- Zaniedbanie kondycji akumulatora
W sezonie zimowym wiele awarii, którym ulegają pojazdy, związane są z kondycją akumulatora. Jeśli będzie on niesprawny, nie odpalimy samochodu. Warto więc przed wyruszeniem w drogę po mroźnej nocy sprawdzić napięcie w klemach za pomocą multimetru, a gdy zaistnieje taka potrzeba – naładować akumulator, wykorzystując prostownik.
Zima to ciężki okres dla naszych pojazdów, dlatego szczególnie w tym czasie warto zadbać o stan techniczny swojego samochodu. Wdrożenie kilku prawidłowych nawyków w eksploatacji auta pozwoli cieszyć się nim przez wiele sezonów.