Odpowiednio ustawione światła są kluczowe dla bezpiecznej jazdy za dnia, a przede wszystkim po zmroku. Choć wiele osób ochoczo podejmuje się ich ustawiania na własną rękę, mnóstwo woli korzystać z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, decydując się na wizytę u mechanika. Dlaczego? Nie każdy jest w stanie na oko ocenić, czy reflektory auta są faktycznie ustawione optymalnie. Niezależnie od tego, czy mowa o światłach halogenowych, ksenonowych, czy LED warto zadbać o to, by zawsze były prawidłowo rozmieszczone – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to widoczność na drodze jest zdecydowanie najgorsza w całym roku.
Czego się wystrzegać?
Jednym z najczęściej powielanych błędów jest tzw. oświetlenie stadionowe. Co ono oznacza? To sytuacja, w której reflektory samochodu świecą bardzo jasno, doskonale oświetlając to, co przed nami. Jak się okazuje, zwykle za tym dużym pasmem światła panuje kompletna ciemność, a reflektory są skupione wyłącznie na tym, co blisko. Takie ustawienie jest złe nie tylko z powodu krótkiego zasięgu, ale też możliwości oślepiania oczu kierowcy, który przez zbyt duże natężenie światła przed maską, nie będzie w stanie dostrzec obiektów znajdujących się w cieniu.
Przeciwna do powyższego jest sytuacja, gdy lampy są ustawione za wysoko. Wtedy podczas jazdy z umiarkowaną prędkością światło jest niewystarczające – choć sięga daleko, nie trafia tak naprawdę tam, gdzie powinno, czyli na drogę. Ponadto takie ustawienie reflektorów może oślepiać nadjeżdżających z przeciwka kierowców, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji.
Dobre praktyki – jak prawidłowo ustawiać światła drogowe?
Choć reflektory nie mogą świecić ani za nisko, ani za wysoko, nie ma jednego standardu optymalnego ustawiania świateł, który różni się w zależności od warsztatowych urządzeń optycznych. Wybierając się do warsztatu samochodowego, warto powiedzieć mechanikowi, z jakimi problemami się mierzymy, a z pewnością znacznie szybciej uda mu się osiągnąć prawidłowe ustawienie lamp.
W niektórych przypadkach można (a czasami również trzeba) pozycjonować lewy reflektor charakteryzujący się większą tendencją do oślepiania nieco niżej, a prawy – wyżej. W ten sposób można łatwo uzyskać odpowiedni zasięg świateł, które będą komfortowe zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
O ile o prawidłowe ustawienie lamp należy dbać niezależnie od poru roku, nie da się ukryć, że jest ono istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli masz więc wrażenie, że reflektory nie oświetlają Ci dostatecznie drogi, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim mechanikiem lub też zajmij się ustawieniem świateł samodzielnie.