Zima jest bez wątpienia najcięższym okresem zarówno dla kierowców, jak i samochodów. Dlaczego? Ponieważ niska temperatura, opady śniegu oraz deszczu, błoto, piach czy sól mogą skutecznie zrujnować dobry wygląd każdego pojazdu. W związku z tym na jak wiele czynników jest narażone auto w tym czasie, kiedy tylko zima stanie się odległym wspomnieniem, warto zadbać o stan samochodu, fundując mu nie tylko porządne czyszczenie, ale też, chociażby kompleksowy przegląd poszczególnych układów.
Pozostałe po zimowych miesiącach niespodzianki mogą prowadzić do powstawania rdzy, z kolei częste skrobanie auta z lodu sprzyja pojawianiu się drobnych rys na szybach i karoserii. Chciałbyś zadbać o dobry wygląd felg oraz opon? Zależy Ci na rozpoczęciu wiosny z gotowym do drogi samochodem? Poznaj nasze porady na to, w jaki sposób zabrać się za przygotowanie pojazdu na nowy sezon:
- Kompleksowe mycie – pierwszym krokiem, na który warto się zdecydować, powinno być staranne oczyszczenie auta z kurzu, brudu czy też zimowych pozostałości w postaci resztek soli. Co ważne, pamiętaj o tym, aby dotrzeć do wszelkich zakamarków takich jak progi, wnęki drzwi, uszczelki czy podwozie, które również mogą być narażone na wiele nieczystości.
- Wymiana opon – gdy tylko zaczyna robić się cieplej, pora zainteresować się stanem ogumienia naszego pojazdu. Samą wymianę opon z zimowych na letnie zaleca się robić zwykle, kiedy temperatura ustabilizuje się na poziomie około 7°C. Dlaczego nie należy się z nią spieszyć? Ponieważ opony są kluczowe w kwestii bezpieczeństwa na drodze, a ich zbyt wczesna wymiana może skutkować, np. koniecznością jazdy na letnich oponach w czasie przymrozków. Z tego powodu poczekaj na dogodny moment, wymieniając opony na letnie, dopiero gdy warunki pogodowe się w pełni ustabilizują.
- Zbieżność i geometria kół – mając już założone letnie opony, warto udać się warsztatu w celu wykonania zbieżności i geometrii kół. Ma ona ogromny wpływ na cały układ jezdny auta, zużywanie się opon, a także ekonomię spalania podczas jazdy.
- Diagnostyka zawieszenia – ważnym aspektem przygotowywania auta na nowy sezon jest też sprawdzenie stanu amortyzatorów oraz pozostałych elementów zawieszenia, które mogły się nieco zużyć, zwłaszcza w czasie wymagających zimowych warunków na drodze.
- Wycieraczki – jako że zimą muszą one radzić sobie z ekstremalną pogodą tj. opadami śniegu, deszczu, gradu czy porywistym wiatrem, wraz z nadejściem wiosny dobrze jest zorientować się w ich aktualnym stanie. Sprawdzić jak wyglądają pióra, a w przypadku zbyt dużych uszkodzeń, zainwestować w nowe wycieraczki, które zagwarantują właściwe oczyszczanie szyb, a dzięki temu doskonałą widoczność na drodze.
Oczywiście wspomniane wyżej aspekty, które należy wziąć pod uwagę, przygotowując samochód do wiosny to nie wszystko, o co warto się zatroszczyć. Zachęcamy również do sprawdzenia poziomu płynów, a także przeglądu klimatyzacji, stanu akumulatora i oświetlenia zewnętrznego. Pamiętaj, że będąc kierowcą, odpowiadasz nie tylko za bezpieczeństwo siebie oraz swoich pasażerów, ale też innych uczestników ruchu drogowego dlatego, jeśli Twoje auto nie jest jeszcze gotowe na nowy sezon, skorzystaj z usług wypożyczalni TurboWynajem. Zapraszamy!