Przygotowanie auta na zimę jest kluczowym krokiem do zapewnienia sobie i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwa na drodze. Jest to bowiem dość nieprzewidywalna pora roku, z którą wiąże się wiele nieprzyjemnych niespodzianek, utrudniających komfortową jazdę. Przed nadchodzącym okresem jesienno-zimowym warto więc zadbać o swój pojazd, dokonując niezbędnych oględzin oraz wymieniając czy naprawiając poszczególne elementy.
- Jednym z najważniejszych aspektów przygotowania samochodu na zimę jest wymiana ogumienia. W przeciwieństwie do opon letnich zimowe zapewniają lepszą przyczepność zwłaszcza na mokrej, śliskiej czy oblodzonej nawierzchni. Sprawdzając stan ogumienia, warto też zwrócić uwagę na głębokość bieżnika, dokonując zakupu nowego kompletu, gdy okaże się to konieczne. Problem wymiany ogumienia nie dotyczy oczywiście właścicieli aut z oponami całorocznymi, których jakość powinna jednak również zostać poddawana cyklicznej weryfikacji.
- Niskie temperatury jesienno-zimowe są prawdziwym wyzwaniem dla akumulatora, chłód powoduje bowiem problemy z odpaleniem samochodu. Chcąc uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki oraz spóźnienia się w miejsce docelowe, sprawdź zatem stan swojego akumulatora, upewniając się, że jest naładowany i gotowy do pracy nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.
- Dobrze jest wyrobić sobie nawyk weryfikowania poziomu płynów eksploatacyjnych wraz z nadejściem każdego nowego sezonu. W przypadku zimy jest to o tyle ważne, że wymaga wymiany płynu do spryskiwaczy na dedykowany do niższych temperatur. Używanie letniego preparatu może bowiem prowadzić nie tylko do zamrożenia szyb, ale też uszkodzenia całego układu. Oprócz niego warto skontrolować też poziom płynu chłodniczego oraz oleju, które są kluczowe dla prawidłowej eksploatacji pojazdu.
- W związku z gorszą widocznością na drodze zimowe przygotowanie samochodu powinno obejmować również sprawdzenie oświetlenia. Upewnij się, czy wszystkie światła działają poprawnie, a w razie przepalonych żarówek dokonaj wymiany na nowe.
- Częstym problemem zwłaszcza w przypadku pojazdów starszych roczników jest także ryzyko zamrożenia zamków czy uszczelek. Właściciele aut, w których występuje problem nieszczelności, powinni więc zadbać o zabezpieczenie uszczelek specjalnym silikonem, minimalizującym przymarzaniu uszczelek w drzwiach samochodu. Tak samo w przypadku zamków – tutaj też zaleca się zaopatrzenie w odpowiednie do odmrażania preparaty.