Wynajem pojazdu często budzi wiele obaw. Z jednej strony pojawia się strach o zbyt wysokie koszty samej usługi, z drugiej niewiedza, jakie tak właściwie są do tego potrzebne dokumenty czy też jak dopełnić wymaganych formalności. Wbrew obiegowej opinii wynajem samochodu nie stanowi dziś większego problemu. To powszechna usługa, z której korzysta cała rzesza klientów indywidualnych i biznesowych w Polsce oraz na całym świecie.
Jednym z najczęściej powtarzanych pytań, które pracownicy wypożyczalni słyszą niemalże codziennie, jest: Czy mogę wynająć auto dostawcze, mając prawo jazdy kat. B? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jednak stawia warunek – pojazd nie może przekraczać DMC równej 3,5 tony. Co to oznacza?
DMC, czyli wyznacznik możliwości wynajmu samochodów dostawczych przez osoby posiadające prawo jazdy kat. B
DMC to dopuszczalna masa całkowita pojazdu, której wartość została określona w kodeksie drogowym. Odnosi się ona do masy pojazdu lub zespołu pojazdów wraz z wagą ładunku czy osób podróżujących, która została zadeklarowana jako dopuszczalna na drodze procesu homologacyjnego. Wartość DMC można łatwo odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym samochodu (rubryka F), jeśli takowy posiadamy. Jakie znaczenie ma ona dla wynajmu dostawczaków?
Osoby dysponujące prawem jazdy kategorii B mogą zgodnie z prawem wynająć i prowadzić auto, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 ton. W wypożyczalni samochodów dostawczych i samochodów osobowych TurboWynajem w Będzinie proponujemy szereg spełniających te wymagania modeli, które z pewnością sprawdzą się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kierowców.
Czeka Cię pierwsza jazda dostawczakiem? Weź pod uwagę kilka praktycznych wskazówek!
O ile legitymując się prawem jazdy kat. B, możesz w pełni legalnie zasiąść za kierownicą Fiata Ducato i wyjechać nim na drogę, w praktyce często wywołuje to mnóstwo różnych emocji. Nie chodzi tylko o zmianę samej pozycji za kółkiem, ale też inny środek ciężkości. Z tego powodu warto poćwiczyć kierowanie i manewrowanie samochodem, np. na ogrodzonym placu czy własnym podwórzu. Dzięki temu oswoisz się z nowym pojazdem, czując się na drodze pewniej i bezpieczniej. Pamiętaj też, że sterowalność dostawczaka zależy również od jego załadunku – nieco inaczej jeździ się pustym, a wyładowanym po brzegi samochodem.